Grudonjske vodenice, kada od centra Sokobanje, ulicama Mitropolita Mihaila i Dositejevom podjete ka zapadu pored gradskog stadiona"Bata Nole" i naselju Gradasnica i istoimene recice, pored hrama sv. Velikomucenice Marine, u narodu poznate kao Ognjena Marija, naicicete na Etno-kutak "Grudonjske vodenice".
Etno-kutak Grudonjske vodenice je osmislila grupa kulturnih i turistickih poslenika Sokobanje, medju kojima je i Golub Radovanovic, na cijem imanju se izgradjuje ovaj kulturno-turisticki objekat. Vodenicar Golub, kako ga je opisao novinar londonskog Gardijana u jednom clanku 2006.godine, a clanak su preuzeli Politika i Vecernje novosti, je penzioner i dugogodisnji neumorni radnik na negovanju i ocuvanju srpske kulture i tradicije, odnosno svega onoga sto ETNO podrazumeva. I jos uvek nema zamenu u poznavanju obicaj, folklora, muzike, starih zanata i drugog, srpskog naroda sokobanjskog atara.
Golubova vodenica, odomacen naziv medju mestanima, je stara oko 200 godina, iz turskog doba je i dan- danas radi i zito melj, osim pred kraj leta i ujesen kada recica Gradasnica presusi. Vodenica je rekonstruisana spolja, ali unutrasnjost se nece menjati. I nadalje ce njenim kamenovima i ognjistem gospodariti i provejavati duh starine - duh Golubovih i nasih predaka. Ispred vodenice, na temeljima stare gradjevine, podignut je nov objekat od kamena, sala koja moze da prihvati do 40 posetilaca turistickih manifestacija tj. knjizevnih veceri, promocija, predavanja, izlozbi itd. Turisticko-kulturno zdanje Grudenske vodenice bice u nadleznosti OTKS-a, a vodenicar Golub ce gostima nesebicno ponuditi kravajcice ispod saca zacinjene majkinom dusicom, bozu od projinog brasna i sir na nekoliko nacina, a sve to na ovom mestu pored recice i crkve poprima poseban ukus i cini da zaboravite sve gurmanluke modernih kuhinja. Trenuci provedeni u jedinstvenoj, andjeoskoj oazi mira ostaju zauvek u secanjima posetilaca i mnogi se rado vracaju iz godine u godinu.
Izgradnju Etno kutka Grudonjske vodenice pomogli su Ministarstvo trgovine, turizma i usluga Srbije i Skupstina opstine Sokobanja, za prvu fazu izgradnje, a kada se steknu uslovi a sve zavisi od novca, u drugoj fazi projekta planirana je izgradnja jos jedne vodenice na temeljima porusene, cesme, otvorenog ognjista, sanitarnog cvora i otvorenog paviljona za posetioce.
Svako ko poseti ETNO kutak nosi snazne utiske i pozeli da ponovo dodje.